Како да го зајакнете имунитетот за борба против епидемијата на коронавирус?

by martin

Коронавирусот  се шири со брзо темпо,  секој ден,  а најголемиот број нови случаи се регистрираат низ целиот свет, вклучително и во нашата држава. Тоа е нова болест што  може да влијае на вашите бели дробови и да ги задуши дишните патишта.  Експертите велат дека луѓето кои имаат слаб имунолошки систем како постари лица,  деца, бремени жени, се поранливи да се заразат. Затоа е потребно да го изградите силниот имунолошки систем за да се борите  против  битката  против  смртоносниот вирус.

Како да го зајакнете  имунитетот за  борба против  епидемијата  на  коронавирус?
1. Исхрана

Исхраната е една од наједноставните, најочигледни работи што треба да се бараат при подобрување на сите здравствени проблеми – но исто така и една од најтешките работи за совладување. Многумина се свртуваат кон храната како утеха за време на тешкотии.   Крајно време е да посветите максимално внимание  во вашата  дневна  исхрана.  Вклучете  сезонско овошје,  свежи зеленчуци и семиња кои обезбедуваат  соодветна  неопходна исхрана.  Луѓето  кои  консумираат повеќе  хранлива  диета  имаат подобар имунолошки  одговор. Исто така, ја подобруваат  имунолошката  функција  и го намалуваат  ризикот од инфекција.

2.  Управување со стресот

Целиот свет минува  низ тешка фаза. Но, не  треба да ве фаќа паника и стрес. Стресот предизвикува  воспалителни процеси  во телото што  можат  да влијаат  на вашиот  имунолошки систем.  Тоа ве прави поранливи на инфекции и болести, и во и надвор од домот. Значи, управувајте со вашиот стрес со медитација, јога и огромен број техники на дишење. Не само што го подобрува  вашиот имунолошки систем, туку и го зголемува вашето расположение.

3. Правилен сон

Недостаток на сон прави помалку цитокини во вашето тело што е еден вид инфекција и воспаление.  Ако не спиете правилно, и доволно,  дури и вакцината против грип станува помалку ефикасна. Здравствените работници советуваат  правилно спиење, па дури и 30 минути дневни дремки помагаат да се намалат ефектите на лишување од сон врз вашиот имунолошки систем. Можете да слушате смирувачка музика  или да го прочитате вашиот омилен роман за добро да спиете.

4. Витамини за зајакнување на имунитетот

Зголемете го внесот на витамин Ц, витамин Б, витамин Д и цинк . Внесот на витамини е ефикасен начин за спречување на настинка и намалување на инфекциите на респираторниот тракт. Храната како агруми,  лук,  брокула  и спанаќ е исто така богата со витамини и минерали кои го намалуваат ризикот од коронавирус.  Земањето витамини и дополнителен цинк е добро за зајакнување на имунитетот  и  ги намалува компликациите при евентуално заболување.

5. Соодветно миење на рацете

Најчестиот  начин да се убие коронавирусот е миење на рацете барем 20 секунди со сапун. Користете средство за дезинфекција  со повеќе од 60% алкохол за да ги санирате рацете и секојдневните  употребливи работи. Тоа ви помага веднаш да го убиете вирусот и го чува вашиот имунолошки  систем  заштитен.

Освен  горенаведените  начини за зајакнување на имунитетот, можете да ги преземете и следниве мерки за да  се зачувате од вирусот КОВИД-19:

  • Исчистете ги и дезинфицирајте ги често допрените предмети и површини.
  • Претпочитајте социјално дистанцирање.
  • Работа од дома и останете дома.
  • Одржувајте најмалку три метри  растојание  помеѓу  вас и секој што има кашлање или кивање.
  • Одете на тест веднаш ако почувствувате некои симптоми на корона.
  • Избегнувајте повторно и повторно да ги допирате очите, носот и устата.
  • Секогаш покривајте ја кашлицата или кога кивате со марамче и фрлете го во корпа за отпадоци.
  • Носете маска кога и да излезете.
  • Следете ги мерките и протоколите за заштита сериозно!
Предлог

Целиот  свет се бори против КОВИД-19, нашата влада веќе презеде различни мерки за да го скрши ланецот и да нè заштити. Сепак, ова  не е единствено одговорност на владата,  бидејќи како одговорни граѓани, сите ние, исто така, треба да ги следиме упатствата предводени од локалната самоуправа и одделот за здравство за да се заштитиме  од нов бран на коронавирус.

 

 

Слични содржини